tetovanie

poučenie k príprave na tetovanie a následnej starostlivosti

Príprava na tetovanie, tetovanie a následná starostlivosť o čerstvé tetovanie.

Na túto tému, by bez problémov šla napísať aj dizertačná práca, ale nikto dlhosiahle texty nečíta, takže sa pokúsim byť skor stručný a vecný a pokúsim sa vypichnúť, len zopár tých najzásadnejších vecí a dať vám zopár rád ako sa na tetovanie pripraviť, ako naň prísť a ako sa následne o čerstvé tetovanie postarať.

Príprava na tetovanie.

Je dôležité, aby pri samotnom tetovaní, bola Vaša pokožka dôkladne hydratovaná a vyživená. Odporúčam minimálne tých 7-10 dní pred tetovaním užívať kľudne aj 2-3 násobné dávky vitamínu C v tabletkách ( rozhodne nie tie rôzne šumivé tablety, z toho máte skôr tak drahý moč, než skutočný úžitok ) a minimálne tak tri dni pred, aspoň večer pred spaním miesto, ktoré sa bude tetovať skutočne dôkladne natierať kvalitným hydratačným krémom. Než pôjdete na tetovanie, aspoň 24 hod. pred návštevou tatéra nepite alkoholické nápoje a zásadne nebrať žiadne podporné lieky. Na tetovanie prosím prídite s dôkladne oholeným miestom, na ktoré sa bude tetovať.

Tetovanie nie je síce úplne bezbolestný úkon a každý máme prah bolestivosti niekde inde, ale rozhodne to nie je nič čo by sa nedalo vydržať. Sú síce i viac bolestivé miesta, ale i to je individuálne a rozhodne vás necham si oddýchnuť ak vidím, že vás to bolí. Stačí si povedať.

Vyberte si námet, prevedenie, miesto a veľkosť. Ak nemáte námet, tento Vám viem na základe špecifikácii spracovať, nakresliť a pripraviť. Prípadne upraviť podľa potrieb Vami vybraný.

Cena individuálne, na základe pracnosti a času. Väčšinou tie malé upravím bezodplatne.

Rezervujte si termín. Na rezerváciu termínu je nutné vyplniť a odoslať následujúci formulár ( tlačítko na konci tohoto textu / stránky ) a úhradu rezervačného poplatku. Bez tohoto nie je možné termín rezervovať. Po odoslaní formulára, si prosím skontrolujte e-mail, na ktorý dostanete potvrdzujúcu správu s informáciami.

Čas strávený na tetovaní záleží od veľkosti tetovania a jeho zložitosti - pracnosti. Môže trvať aj hodiny.

Za rezerváciu termínu si účtujem poplatok 20,- EUR pri malých a mini námetoch, 50,- EUR, pri tých väčších a zložitejších. Tento vám potom bude prirodzene odrátaný z ceny. Bez úhrady tohoto, nie je možné termín rezervovať.

Rozhodne neodporúčam dávať si tetovanie na miesta, ktorými hýbete. Toto sa Vám celkom určite a veľmi rýchlo rozpije.

Uistite sa, že ste zdravý(á), že netrpíte žiadnymi alergiami, cukrovkou, epilepsiou a pod. Spálenie od slnka tiež nie je dobrý nápad, bolesť bude oveľa väčšia.
Ak trpíte alergiami, niektoré farby (hlavne modrá, fialová, červená) obsahujú i stopové prvky kovov, pokiaľ ste alergický(á) na niektorý kov, môže nastať alergická reakcia.

Najčastejšie kontraindikácie

  • tehotenstvo
  • dojčenie (tetovanie by sa malo vykonať 2-3 mesiace po ukončení)
  • tvorba keloidných jaziev
  • problémy s hojivosťou rán
  • liečba antibiotikami 14 dní pred tetovaním
  • HIV, žltačka, pohlavné choroby, herpes (je potrebné striktne dodržať preventívne opatrenia)
  • menej ako 18 rokov (súhlas zákonného zástupcu)
  • ochorenie srdca, kardiostimulátor
  • alergia (je potrebná konzultácia s lekárom)
  • hemofília, liečba spôsobujúca riedenie krvi
  • cukrovka (potvrdenie od lekára)
  • chronické ochorenia, pravidelné užívanie liekov (konzultácia s lekárom)
  • epilepsia
  • autoimunitné ochorenie, oslabená imunita
  • kožné ochorenia, dermatitídy, seboroická dermatitída, ekzémy (iba pokojové štádium)
  • užívanie acylpyrínu alebo iných liekov na tzv. riedenie krvi (vysadiť 28 dní pred aplikáciou so súhlasom lekára)
  • nachladnutie, nádcha
  • vysoký krvný tlak (aplikácia je možná, ale tlak musí byť kompenzovaný liekmi, odporúčané konzultovať s lekárom)
  • ochorenia štítnej žľazy - potrebné konzultovať aplikáciu s ošetrujúcim lekárom
  • porucha imunity napr. po chemoterapii - prevádzať najskôr po 6-tich mesiacoch po konzultácii s lekárom
  • ľahká tvorba hematómu

Tetovanie.

Na tetovanie je potrebné dostaviť sa včas a sýty. Vezmite si so sebou sladený nápoj a napríklad čokoládu (cukor pomôže doplniť energiu ktorú organizmus spotrebuje pri vyrovnávaní sa so stresom a s bolesťou). Zároveň to má veľký vplyv na uloženie natetovaného pigmentu do pokožky i celkový konečný výsledok.

Tetovanie nie je módna prehliadka a ani spoločenská udalosť, naviac môže sa stať, že dôjde k zašpineniu Vášho odevu a jeho znehodnoteniu. Tá farba nejde buďto vôbec, alebo len veľmi zle vyprať, nehovoriac o tom, že Vám rozhodne bude pohodlnejšie v starom voľnom tričku a podobne. Vezmite si so sebou veci na prezlečenie.

Na tetovanie pridite s dôkladne, ale ozaj dôkladne oholeným miestom, kde sa bude tetovať.

Pri samotnom priebehu sa prirodzene môžete pýtať na detaily a podrobnosti, ktoré vás zaujímajú. Po tomto nasleduje už len to najdôležitejšie - starostlivosť.

Rozhodne nie je možné prist na tetovanie s akýmkoľvek zvieratkom.

Starostlivosť sa začína už v momente, keď položím tetovacie pero.

Starostlivosť o čerstvé tetovanie.

Tetuje sa do druhej vrstvy kože takže žiadna strašná rana to nie je... ak sa odriete niekde pri páde, zranenia pokožky a odreniny bývajú často hlbšie a do týždňa o tom už ani neviete.

Tetovanie ale i tak je pre našu kožu zásah a chvíľku trvá, než ho prijme. Koža si musí prejsť celým procesom hojenia, ktoré je dôležité na to, aby na ňom nevznikali napríklad jazvy.

Po prvotnom ošetrení, Vám tetovanie prekryjem fóliou a s tým odchádzate. Táto ma jediný význam. Ochrániť Vaše tetovanie po ceste domov pred zanesením nečistôt a prípadnou infekciou.  Ak po príchode domov túto fóliu odstránite, už nikdy tetované miesto do fólie nebalte. Bez vzduchu sa Vám nič hojiť nebude, naopak riskujete, že Vám rana začne mokvať.

Ono by vlastne stačilo napísať, aby ste počúvali vlastný inštinkt a dodržali takých 7 základných zásad - to bude vážne stačiť a i fungovať.

1, PO CESTE DOMOV "NECHYTAŤ"!  -  Nepozerajte pod ochrannú fóliu a vydržte kým prídete domov.

2, PO PRÍCHODE DOMOV, FÓLIU OPATRNE ZLOŽTE  -  Ak je fólia prilepená, navlhčite ju vlažnou vodou a opatrne odstráňte. 

3,  DÔKLADNÉ OMÝVAJTE   -   Pod fóliou môže byt krv, alebo priehľadná tekutina ( krvná plazma, mok ) - nie je to síce moc pekné na pohľad, ale je to celkom normálne. Po odbalení má tetovanie mastný, slizovitý charakter, ktorý treba naozaj dôkladne odstrániť umytím. Nebojte sa pritlačiť. Čistými rukami si miesto omyte krúživým pohybom vlažnou vodou a napríklad detským, alebo antiseptickým mydlom. Zopakujte, ak sa nepodarilo zmyť všetok sliznatý povrch, až sa ho zbavíte. Sledujte pernamentne tetovanie v priebehu dňa, ak sa po pár hodinách vytvorí orosenie tj: malé kvapky plazmy na pokožke, umývanie je potrebné zopakovať. Krvná plazma, ktorá sa pokúša krvnými doštičkami okamžite zaceliť všetky rany by vytvorila súvislé chrasty. Pri pohybe pokožky si ich však môžete potrhať a spolu s nimi aj tetovanie. Strhnutie farby chrastou nie je nič nezvyčajné a hádzať vinu pri výsledku na tatéra je bežný folklór.

4,  NECHAJTE VYSCHNÚŤ   -   Ideálne je to ponechať voľne vyschnúť, ale môžete to taktiež jemne osušiť čistou papierovou utierkou, jemným prikladaním. ( Nie uterákom ) A tento krát jemne! Inak si môžete zbytočne pokožku podráždiť, prípadne spôsobiť drobné krvácanie.

5,  NAMAZAŤ   -   je dôležite ranku chrániť a zvláčňovať. Naneste len malé množstvo a na jemno rozotrite. Mal by vzniknúť jemný povlak, pokožka musí dýchať. Bez vzduchu nebude hojenie, ale prúser. Mazanie je dôležitou súčasťou v starostlivosti o tetovanie. Ak zabudnete, koža vyschne a môžu vám popraskať chrasty. To nesvedčí ani vašej pokožke, ani tetovaniu. kľúčové je nenechať tetovanie nikdy vysušiť ale dať pozor aby ani nebolo prekrémované, toto si musí odhadnúť každý sám podľa svojho typu pokožky. Večer pred spaním opäť tetovanie umyť a nakrémovať, na noc je potrebné naniesť o niečo viac krému, keďže najbližšie ošetrenie bude až ráno.

V prvých dňoch odporúčam pri spaní nosiť voľné tmavé tričko, pretože tetovanie môže vypudzovať prebytočnú farbu.

6, TETOVANÉ MIESTO PRAVIDELNE UMÝVAJTE   -   Tetovanie umývajte a natierajte aspoň dva krát denne, počas dvoch až šiestich týždňov. Neprestávajte ani po odlúpení chrastičiek.

7,  VYHNITE SA   -  Prašnému prostrediu a obmedzte kontakt tetovania so zvieratami, hlavne nedovoliť olizovať tetovanie, škrabaniu kože, alebo olupovaniu chrastičiek, máčaniu tetovaného miesta vo vode, ostrému a priamemu slnečnému žiareniu, tesnému a priliehavému oblečeniu, posilňovaniu, alebo namáhaniu potetovanej oblasti.

Opäť by stačilo napísať to jednoducho... Vždy držte svoje tetovanie čisté a vláčne a v podstate nie je čo riešiť. O všetko ostatné sa postará Vaše telo a imunitný systém. Nechajte hojeniu voľný priebeh.

Mal by som napísať, že tetovanie je potrebné krémovať v priebehu prvých dní cca každé 2-3 hodiny. Ale ... Mažte intuitívne. Držte sa svojho vnútorného pocitu. Vtedy, ak sa Vám tetovanie zdá byť suché (mierne sťahuje kožu), alebo začína svrbieť. S odstupom času bude tetovanie viac svrbieť, neškriabať!

Áno, je to nepríjemné. Každé takéto poranenie na koži svrbí, pretože sa hojí. Malé tetovanie na krku, aj veľké kerky, každé môže trochu potrápiť. Niekedy menej, inokedy viac. Môžu za to drobné chrasty, snaha pokožky o regeneráciu prirodzenými spôsobmi. Môže stačiť jemné poklepanie po tetovaní na mieste svrbenia. Nikdy neškriabeme a nešúchame. Keď pokožka svrbí, pýta si umytie antibakteriálnym mydlom a balzam, hojí sa. Jemná vrstva svrbenie zmierni, alebo vás svrbenia celkom zbaví.

Koľkokrát zasvrbí, toľkokrát môžeme namastiť masťou, ale vždy len v tenkej vrstve. Po ošúpaní z ochrannej vrstvy aplikujeme ešte 3 týždne, až mesiac, 1x až 2x denne napríklad nechtíkovú indulónu, telový krém alebo bambucké maslo. Ide o poslednú regeneráciu kože.

Na mazanie odporúčam Panthenol, Bapanthen Plus, Aloe Vera, alebo s vitamínom E, ktorý regeneruje pokožku. Sami spoznáte, kedy koža prestane byť citlivá a zatiahne sa.

Ak sa koža stále hojí, nemažte miesto žiadnym iným krémom.

Nepoužívajte hojivé masti s antibiotikom a tetovanie nezakrývajte obväzom.

Je dôležité, aby sa v prvých 3 dňoch vymyla prebytočná farba, krv a krvná plazma z tetovaného miesta na tele, inak hrozí zápal! Po troch dňoch sa koža začína hojiť, zoceľovať. V tejto fáze je prirodzené, že sa na povrchu tvoria suché šupinky prebytočnej kože s farbou, ktoré prirodzene opadajú samé. Koža je suchá a svrbí. Žiadne škrabanie a lúpanie! Okrem šupiniek, sa môžu na niektorých miestach vyskytnúť chrastičky. Pri nich môže hroziť, že vypadnú spolu s farbou, no našťastie sa dá miesto opraviť po úplnom zahojení tetovania. Potrvá i týždeň alebo dva, kým prebytočná koža odpadne.

Pokiaľ je tetovanie po 3 dňoch červené, puchne a pobolieva, tak sa doň zrejme dostala nejaká nečistota a tetovanie sa zapaluje, pomôžete mu tak, že ho budete potierať Betadine tinktúrou, ktorá zápalový proces z tetovania opäť upokojí a začnú sa tvoriť strupy.

4-5 deň nastáva píling kože, t.j. uvoľňujú sa malé čiastočky povrchu tetovania, ktoré budú znepríjemňovať vašich nadchádzajúcich 24-48 hodín, je potrebné nechať voľný priebeh, pokračovať v nemennom ošetrovaní a v žiadnom prípade nedávať ich dole manuálne či drhnutím.
Po ukončení pílingu 5-6 deň nastáva regenerácia kože, preto je potrebné pokračovať v ošetrovaní ešte 7 dní, po tomto procese je možné tetovanie ešte krémovať nasledujúce týždne štandardne bepathenom 1–2x denne.

Hojenie tetovania si žiada svoj čas a vašu trpezlivosť. Aj keď budete v pokušení, v žiadnom prípade nestrhávajte chrasty vzniknuté hojením a tetovanie nikdy neolupujte. Nielenže by ste mohli tetovanie poškodiť, ale navyše si koledujete o nepekné jazvy.

Len čo sa zlúpnu chrasty, je tetovanie v podstate zahojené, nie je potrebné ho nejako špeciálne ošetrovať.

V lete chráňte svoje čerstvé tetovanie od priameho slnečného žiarenia – opaľovania, zahojené tetovanie chráňte krémom na opaľovanie – detským krémom faktor 30 - 50+.

Odporúčam užívať vitamíny skupiny B, A, E, D so zinkom, selénom a magnéziom. Potraviny s obsahom vitamínu K (listová zelenina) môžu urýchliť tvorbu chrasty a hojenie rany.

No... tak zas až tak stručný som nakoniec nebol..  ale snaha bola. Hlavné je, aby vám tieto informácie padli k úžitku.